Java Overloading Nedir ? Aşırı Yüklenme Örneği

Java Overloading denince akla Türkçe olarak aşırı yüklenme gelmeli.Bu aşırı yüklenme kavramını açacak olursak ; aynı isimli metotların değişik sayıda ve tipte parametre alarak farklı işlevleri yerine getirmesi olarak tanımlanabilir.

Bildiğimiz gibi Java’da metotları birbirinden ayırt edebilmemiz için metot isimlerin farklı olması gerekir.Eğer metot isimlerini aynı tutup , parametre tipini veya parametre sayısını değiştirerek yeni metotlar tanımlarsak aşırı yükleme yapmış olur.

Overloading Örneği ;

package ornek;

public class Ornek {

  public static void main(String[] args) {
    int carpim1 = carp(12, 13);
    int carpim2 = carp(7, 9, 123);
    double carp = carp(2.50, 2.75);
  }

  public static int carp(int x, int y) {
    return x + y;
  }

  public static int carp(int x, int y, int z) {
    return x + y + z;
  }

  public static double carp(double x, double y) {
    return x + y;
  }

}

Yukarıdaki verilen kod örneğinde de görüldüğü gibi carp() metodu 3 kez tanımlanmıştır.İlk tanımlama haricindekiler aşırı yüklenme işlemine örnek gösterilebilir.

İlk kullandığımız zaman iki tane int değerini toplayıp geriye int değeri döndük.İkici kullandığımız zaman 3 adet int değerini toplayıp geriye int değeri döndik.Sonuncu tanımlamada ise fonksiyonun aldığı değerler ve döndürdüğü değer tipi double oldu.

Buradan da görüldüğü gibi metot overloading ederek aynı isimli , farklı sayı ve tipte değişken alabilen fonksiyonlar yazabiliyoruz.Ayrıca yapıcı metotları overloading ederek oluşturulan nesnelere farklı özellikler verebiliyoruz.

Bu yazımızda overloding kavramını açıklamaya çalıştık.Bir adet Java overloading örneği verdik.

Mert İnal

Programlamayı ve teknoloji seviyorum.Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim.Bu siteyi programlama konusunda Türkçe içerik biriktirmek ve eksik olduğum konuları yazarak öğrenmek üzerine kurduk.Kodlar.Net ekibi zengin içerikler ile bir programlama arşivi biriktirmeyi hedefler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir